Sıkça Sorulan Sorular

ORUÇ DETOKSU

ÖNEMLİ NOT:    Kliniğimiz hafta içi 10.00-18.00 arası cumartesi 10.00-17.00 arası açıktır. Randevu, adres  bilgisi, hazırlık bilgisi, tedavi bilgisi mesai saatlerinde 212-8729037'den alınmaktadır. Mesai dışında 212-8729037'yi arayıp üç kez çaldırıp bırakırsanız asistanım veya yardımcım ertesi gün 11.00'da sizi arar. Aranmadığınızda veya size ulaşılamadığında mesai saatleri içinde  tekrar arayabilirsiniz. 212'li hat meşgul çalarsa 15 dk sonra tekrar arayınız. Acil durumlarda 212-8729037'ye ulaşamazsanız Doktor Bey'in 542-2254429 nolu cep telefonunu arayabilirsiniz.

  Oruç tutmak bir detoks örneğidir. Sindirim sistemi rahatlar. İlk günlerde görülen halsizlik yavaş yavaş toksinlerin dokulardan sökülüp atılması ile ilgilidir. 

   İftarda ve sahurda çok planlı hareket etmek gerekir. Oruç fazla yemek  ve çok çeşitli yemek yiyip ondan sonra hareket edemeyecek duruma gelme durumu değildir.
  İftarı bir hurma veya su ile açmak çok faydalıdır. Hipoglisemiyi düzeltir. Hayvansal proteinler, bitkisel proteinler, yağlar, nişastalı karbonhidratlar aynı iftar veya sahurda yoğun miktarda olursa hazımsizlik, kilo alma olur. Detoks tam işlevini göremez. Zaten kutlu peygamberimiz sofralardan tam tok kalkılmamasını isteyerek detoksun bir prensibini vurgulamıştır. 
  Gündüz sindirim sistemi toksinlerini atar. Bağırsakların yüzeyini kaplayan yılların pis, zehir katmanından bir miktar kopmalar başlar. Akşam bu süreci devam ettirmek için planlı yemek gerekir. İftarda et yoğunluklu ürün egemen ise yanında güzel bir sebze çorbası veya mercimek çorbası olmalıdır. Ve bol salata eklenmelidir. Rafine şekeri katmadan hazırlanan komposto çok faydalıdır. Meyve yemeklerden 2 saat sonra yenmelidir. Baklava türü tatlılar 3 günde bir yenmeli. Onun olduğu menüde nişastalı karbonhidratlar fazla olmamalıdır. (makarna, prinç türevleri , hamurişiler gibi)  Tatlı ihtiyacı için yaş ve kuru meyveler, keçiboynuzu, çok az şekerli meyve ve sebze tatlıları kullanılabilir.(ayva, kabak tatlısı v.b)

  Sahurda ise hayvansal olmayan ürünlere ağırlık verilir. Kurubaklagillere,sebze,meyvelere ağırlık verilebilir.

 Aralarda bitki çayları ve  birkaç bardak su içmek çok faydalıdır.

  Oruçta fiziksel detoks yanında ruhsal,zihinsel ve duygusal detoksta yapılmaktadır.
  Ruhsal olarak kişi rabbine daha yakın olmakta, manevi derinliği ve feraseti artmaktadır. Kimseyi kırıp incitmemektedir. Duygularını iyi yönetmekte, onlara hakim olmakta kötü duygularını temizlemektedir. Kişi zihnini sukunete götürmekte hased, öfke, intikam, gurur, kibir gibi zihinsel çatışmalardan uzak durmaktadır. Allah’ın evi olan kalbini sevgi, pozitif inanç ile süslemektedir.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek