AKUPUNKTUR & HİPNOZLA SİGARA BIRAKMA

AKUPUNKTUR & HİPNOZLA SİGARA BIRAKMA

AKUPUNKTUR & HİPNOZLA SİGARA BIRAKMA

HİPNOZ VE AKUPUNKTURLA SIGARA BIRAKMA 

 

''ÖNEMLİ NOT: Kliniğimizde hafta içi 10:15-18.15 arası, cumartesi 10.15-15.00 arası hizmet verilmektedir. Pazar günleri kapalıyız.

Randevu, adres bilgisi, hazırlık bilgisi, tedavi bilgileri mesai saatlerinde 212-8729037'den alınmaktadır. Mesai dışında 212-8729037'yi 5 kez çaldırdığınızda telefon  benim kullandığım 542-2254429 no'lu telefona yönlendirilmektedir. Mesai dışında bu numaradan benimle görüşebilir, cevap veremezsem whatsapp mesajı atabilirsiniz.

Dr Cevdet Mirmahmutoğulları

 

Kliniğimizde gün aşırı 3 seans sigara bırakma seansı uygulanmaktadır. Önce vücut ve kulak akupunkturu ve lazer akupunktur ile fizyolojik ve psikolojik bağ azaltılmaktadır. Ardından EFT duygusal özgürlük terapisi ve hipnoterapi yapılarak ruhsal ve duygusal sebepler ıslah edilmektedir. 3 seansta sigarayı bırakma olasılığı %75-%80'dir.

HİPNOZLA SİGARA BIRAKILIR MI?

Günümüzde sigara içmenin gereksiz bir alışkanlık olduğu, sağlığa zarar verdiği ve kişiyi ikinci sınıf bir vatandaşa dönüştürdüğü kabul edilmektedir. Hemen hemen hergün sigara alışkanlığı nedeniyle sağlığını kaybedenlerin kazandıkları rekor tazminatlar medyada duyurulmaktadır. Bilim ve teknoloji ilerledikçe, laboratuar araştırmaları geliştikçe, tütünün zararları ve gereksizliği daha da açığa çıkmaktadır. Herhangi bir nedenle olursa olsun, daha genç yaşlardan başlayarak kazanılmış bu alışkanlıktan kurtulmak yüzmilyonları ilgilendirmektedir. Gerçekten, sigara bırakıldıktan en geç beş gün sonra bedensel ihtiyaç sıfıra inmektedir. Çeşitli metot ve uygulamalar sigaraya son verme isteğine cevap vermeye çalışmaktadır.

Sigara ağırlıklı bir psişik alışkanlıktır. Bu alışkanlıktan kurtulmak isteyen kişi kendi özgür irade ve arzusuyla bırakmaya çalışır. Ne var ki bazen bu istek olumlu sonuçlanamaz. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde daha çok olmak üzere sigara ikram vesilesi olduğundan bireyi zorlamaktadır. Sigara, uyuşturucalarda görülen bağımlılık ve yoksunluk duygusu yapmaz. Aradaki bağ tamamen psikolojik ve biraz da fizyolojiktir. Sigarayı bırakmanın temel kuralı sigarayı bırakmaya karar vermekle başlar. Birey kendi iradesiyle de bırakabilir, ancak herkes bunu başaramaz. İşte o zaman bir aracıya, bir rehbere ihtiyaç vardır. Alışkanlığı zihninden silip atmada hipnoz iyi bir aracıdır, uygulayan ise kişinin istemini pekiştiren rehberdir. 

SİGARA İLE İLGİLİ BİR TELKİN ÖRNEĞİ:

Gönüllü, istenilen hipnoz derinliğine ulaşınca sigara ile ilgili telkine başlanır. "...Sigaranın sağlığa zararlı gereksiz bir alışkanlık olduğunu hiç unutmayacaksınız... Sigara zehir gibi acı, damarları daraltan bir alışkanlık... Bu andan itibaren sigaradan zevk ve tad almayacaksın... Zehir gibi acı bulacaksın... Sigara içmeden de yaşantını sürdürebilirsin... Kendi sağlığın ve istediğin için bırakacaksın... Bahane aramadan sigarayı bırakabilirsin... Ne sinirlerin bozulacak, nede iştahın açılacak... Sigara içenlerin yanında rahatsızlık duyacaksın... Hemen o yeri terkedeceksin... Farkında olmadan eline alıp dudağına götürdüğünde, dudaklarına değer değmez ateş değmiş gibi rahatsız olacak fırlatıp atacaksın... farkında olmadan çektiğin nefesleri zehir gibi acı bulacak, gözün yaşaracak, öksürüp aksıracaksın. Sigara olmadan da yaşantını sürdürebilirsin. Sen ikinci sınıf insan değilsin... İstediğin için bırakacak ve terk edeceksin. Yaşantın değişmeden terk edeceksin..."

Hipnozun ikinci adımında konsantrasyon derinleştirilerek sözlerimi benden sonra tekrarlayarak "benimse" komutu verilir. Bu defa benzeri telkin kalıbı. "Sigarayı içmeyeceğim. Zehir gibi acı bulacağım. Sigara sağlığı zararlı gereksiz bir alışkanlık. öksürten, aksırtan zehir gibi acı bir alışkanlık. Terkediyorum bahane aramadan terkedeceğim..." gibi gönüllü ağzından tekrarlatılır.

Seansın üçüncü ve son bölümünde. Gönüllü rahat ve huzur dolu nefesler alırken hipnozitör başaracağını ifade eden bir tonla motivasyonu destekler. "Sen güçlüsün... İstediğin ve inandığın için bırakacaksın. Gerçekten sigara gereksiz bir alışkanlık... İçmesen de olur. Zehir gibi acı... Sen ikinci sınıf insan değilsin... Hemen bu andan itibaren bırakabilirsin", gibi ifadeyle seans sonlanır. Birkaç seans sonra sigara bırakılmış olmalıdır. Hâlâ bitmediyse, nedeni araştırılmalıdır.

WhatsApp Destek