DORN TERAPİ

DORN TERAPİ

DORN TERAPİ

DORN TERAPİ İLE BEL, BOYUN, BAŞ, SIRT,EKLEM AĞRILARINDAN KURTULUN. DR CEVDET MİRMAHMUTOĞULLARI

DORN METHOD İLE BEL BOYUN VE BAŞ AĞRILARINA SON VERİN

Dorn method dinamik hareketlerle yapılan gerçek bir kendi kendine terapidir. Omur ve eklemlerde hizalama yapılır.

Bu sayede sinirler rahatlar,kan dolaşımı sağlanır. Hücre beslenir, vücudun kendini yenileme süreci hızlanır. Ağrılar yok olur.Organlarda rejenerasyon başlar.

Dorn terapi her zaman önce eşit olmayan bacak boyunun eşitlenmesi ile göreve başlar.

Bacak boylarının farklı olması kalça ve omurganın olması gereken hiza da olmamasına yol açar.

Kişinin kendi dinamik hareketleri ve terapistin uyguladığı özel basılarla önce bacak boyu eşitlenir.

Leğen kemiği ve sacrum paralelliği sağlanır. Pelvis düzeltimi yapılır. Ve omurga üzerinde omurların hizalama çalışmalarına geçilir.Ardından köprücük kemiği , boyun omurları ve en sonda kalça kemikleri ile çalışılır.Tüm omurlar,eklem ve kemikler olması gereken pozisyona getirilir.

Clavikula(köprücük kemiği) ve mandibula (alt çene kemiği) kemiklerinin kaymalarından dolayı ise başta atlas (1.boyun omuru) ve axix(2.boyun omuru)’de kaymalar oluşur.

Stres,gerginlik gibi sebeblere bağlı boyun kaslarının aşırı gerilmesi ise axix’de kaymaya yol açabilir.

Boyun düzleşince beyine giden 4 vertebral arterden ikisi gerilir, beyne yeterince kan gidemez.

Atlas veya axix’i kayan kişilerde migren,baş dönmesi,boyun ve omuz, kol ağrısı,unutkanlık,yüksek tansiyon,yorgunluk sık rastlanır.

Yüz kemiklerinin hizalanması ile  sinüs şikayetleri ve uyku da diş sıkma ,gıcırdatma azalır.

Dorn Method’un kaynağı: Dieter Dorn. 

Birçok insan hayatlarının bir yerlerinde akut siyatik veya bel ağrısından şikayetçi olmuşlardır. 

Bu insanlardan Almanya Lautrach’da yaşayan çiftçi ve değirmen sahibi Dieter Dorn’a yolu düşenler, basit ancak etkili el hareketleri ile problemlerinin çok kısa sürede yok olduğunu ve büyük bir çoğunluğunda tekrarlanmadığına şahit olmuşlardır.

Dieter Dorn, Dorn Terapi’nin mucidi ve otuz seneden uzun süredir de uygulayıcısı olmuştur.  Yüzlerce öğrencisine öğretmiş ve onlar da Dieter Dorn kadar başarılı olmuşlardır. 

Dorn Method bugün Almanya başta olmak üzere, tüm dünyada çok büyük bir hızla yayılmaktadır.

Bu imaj, büyütülmüş iki thoracic vertebra'nın 3/4'lük üstten görünümünü spinal cord ve sinirlerin vertebral column'dan çıkışı ile illüstre etmektedir. Eğer vertebralarda bir hizasızlık olur ise spinal sinirlerde sıkıntı başgösterebilir.

Sağlıklı bir eklem.  Kıkırdak yapı kemiği uygun bir şekilde çevrelemiş durumda. Eklem etrafındaki kapsül, kıkırdakı besleyecek olan eklem sıvısını barındırıyor.

Vücudumuzun holistik bir denge içerisinde olabilmesi için iskeletimiz simetri, harmoni ve statik-dinamik dengelenme içerisinde olmalıdır.

Boyun ve mandibular eklemler etrafında önemli sinirler bulunmaktadır.  Bunlarda yaşanacak kaymalar sonucunda migren, baş dönmesi, unutkanlık benzeri semptomlar olabilmektedir.

Boynumuzda mevcut 7 Cervical Vertebrae'nın mükemmel bir hizalama içerisinde olması gerekir ki; bizim kontrol organımız olan Beyin'e doğru kan dolaşımı sağlanabilsin.

 

NASIL UYGULANIR ?

Dorn Terapi her zaman eşit olmayan bacak boyunun eşitlenmesi ile başlar.  Zira binanın temeli olarak kabul edeceğimiz bacak boylarının birbiri ile eş olmaması, maalesef binanın kendini temsil eden, kalça ve omurganın olması gereken hizasında olmamasına neden olmaktadır.

Kişinin kendi dinamik hareketleri ve Dorn Terapistin uyguladığı bası ile önce bacak boyu eşitlenir, leğen kemiği ve sacrum paralelliği (oblique pelvis düzeltimi) sağlanır (pelvic denge) ve omurga üzerinde omurların hizalanma çalışmaları başlar.

Skolyoz, bel & boyun fıtığı, siyatik, kalça kemiğinde/ekleminde ağrı, diz ağrısı, migren, ayak problemleri, rahim sarkması, karın bölgesi, bağırsak ve mesane problemleri olarak karşımızda bulduğumuz hastalıkların büyük kısmına eğri leğen kemiği (oblique pelvis) pozisyonu ile asimetrik/eğri hale gelen, hizası bozulan bir omurga neden olabilmektedir.

Teknolojinin hayatımıza daha çok girmesi, aile yapılarının değişmesi, beslenme düzeninin bozulması gibi nedenlerle artık birçoğumuz gün boyu vücut duruşumuza dikkat etmeden ekran karşısında çalışan, televizyon karşısında yemek yiyen, diz üstü bilgisayarlarımız ile yatağımız üstünde yazışan insanlar haline geldik.

Özellikle 7-17 yaş arası gençler teknolojik yaşam şekilleri nedeni ile orta yaş geleceklerinde, omurganın yanlış kullanımından kaynaklı birçok sıkıntıyı bugünden davet ediyorlar.  Halen ilk ve orta öğrenim yapan çocuklarımızın birçoğunda konsantrasyon bozukluğu, hiper aktiflik, kambur durma, koşamama, tırnak yeme benzeri  sıkıntıları var.  Annelerinin ya da sınıf öğretmenlerinin sürekli hatırlatmalarına rağmen dik oturamıyorlar.Yeni yürümeye başlayan çocuklarımızın birçoğunda içe ya da dışa ayak basma problemi var. 

Doğum yapmış annelerin birçoğunun ise, özellikle hamilelik ve doğum sonrası bebek bakımı esnasında vücutlarını yanlış kullanmalarından kaynaklı bel ağrıları devam ediyor.

Ev kadınlarımız her gün ev işi yaparken, bir hareketi yanlış yaparak kendilerine zarar veriyorlar.

Özellikle arkadan darbe alarak trafik kazası geçirmiş, spor kazası yaşamış veya bir yaşlarında ciddi bir düşme (balkon, merdiven, ağaç vs) atlatmış kişiler ise bugün ciddi bel veya boyun ağrılarından muzdaripler.

Tüm bunların neticesinde ameliyat olup, halen kesin sonuca ulaşamamış, ağrıları ile yaşamayı öğrenen ya da ikinci hatta üçüncü ameliyatına hazırlık yapanlar var.

Örneklenmeyi arttırabiliriz. 

Dorn Terapi; bel, boyun, baş, sırt, kalça, bacak, diz, ayak, omuz, kol, el, parmak ağrısı olan, migren, siyatik, kireçlenme, skolyoz benzeri rahatsızlıkları bulunan herkese uygulanabilir.  Yeni doğan dahil, çocuklarda da güvenle uygulanmaktadır.  Ayrıca MS, Parkinson, Alzheimer benzeri merkezi sinir sistemi kaynaklı hastalıklarda da fayda sağlamaktadır. 

TERAPİ SONRASI  6 İLA 8 HAFTA AŞAĞIDA LİSTELİ HAREKETLERİN YAPILMASINDAN ŞİDDETLE KAÇINILMALIDIR.

Bacak bacak üstüne atmak,Tek bacak üzerinde durmak,Dizlerin gergin haliyle ayakta durmak,Kalçanın dışarıda olan pozisyonu ile yürümek,Yürürken önce topuklara basmak,Uyurken yan yatmak,Ayakkabı giyerken, elleri bacağın dışından kullanmak,Dizin 90 dereceden daha fazla vücuda yaklaştırılarak yapılan "streching" (germe) hareketleri

 

HANGİ DURUMLARDA “DORN METHOD” UYGULANABİLİR ?

·         Hastalığın organlara iyileşmesini engelleyecek kadar ileri aşamada zarar vermediği durumlarda hemen hemen tüm hastalıklarda uygulanabilir.  Ancak özellikle  bel ve boyun ağrılarında,migren de  Almanya'da en çok kullanılan yöntem  halini almıştır.

·         Farklı bacak boyu pelvic dengeyi bozmakta, ve bu da genellikle omurga problemlerinin temel nedenini oluşturabilecek ciddi yapısal bozukluklara neden olmaktadır.

 

·         BACAK BOYU FARKLILIĞININ TEMEL NEDENİ NEDİR?

         En sık karşımıza çıkan nedeni ile; bacak bacak üstüne atarak oturmak, yanlış oturma pozisyonları, yanlış germe egzersizleri kalça ekleminin subluxation’una neden olmakta ve kalçanın etrafındaki kasların dengesizce gerilmesine ve leğen kemiğinin çarpılmasına ve sonuç olarak da sacrum’un kaymasına ve hep beraber de bacak boyunda farklılık olmasına neden olmaktadır. 

 

·         Aynı şekilde diz ve bilek eklemlerinde de aynı subluxation olabilir.  Bu da bacak boyu farklılığına neden olmaktadır.  Bunun yanı sıra gebelik/doğum, vücudun yanlış kullanımı, düşme, trafik kazası vs gibi nedenler de en büyük etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

·         Back bacak üstüne atıp, otururken, femur’un başı (uyluk kemiği) kalça kemiğinin içerisinde olması gereken yerdeki (acetabalum) pozisyonundaki doğal pozisyonundan daha farklı bir pozisyonda bulunur.  Çünkü oturma esnasında, ayakta durduğunuzda olduğu gibi kaslar kalçayı stabilize etmediği için, kalça eklemi etrafındaki kaslar rahatlamış durumdadır. Aynısı, genellikle germe egzersizlerinde de yapıldığı üzere, bacaklarınızı düz tutarak eğildiğinizde, ya da uzun süre araç içerisinde oturtuğunuzda da olur.  Bu mekanizma yaş ile hiç bir alakası olmadan, hemen hemen her bir yanlış hareketten sonra gerçekleşir.

 

·         DORN METHOD GÜVENLİ MİDİR?

·         Dorn Method’un 30 yıllık tarihi içerisinde tek bir müşteri şikayeti kaydedilmemiştir.  Her bir işlem, sadece ve sadece müşterinin dinamik hareketleri ile birlikte yapılmaktadır.

 

·         TERAPİ BİTTİKTEN SONRA NE KADAR SÜRE İLE İYİ OLURUM?

·         Müşteriden müşteriye değişmekle birlikte, genellikle terapinin olumlu sonucu uzun süre devam eder.  Ancak burada esas olan müşterinin, terapistin kendisine öğrettiği “kendi kendine yardım egzersizlerine” ve “duruş şekillerine” sadık kalarak, vücuttaki fizyolojik yenileme ihtiyacı için olan süreyi sağlamasıdır.  Kişinin hayat tarzının ve alışkanlıklarını değiştirmesi iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır.  Aksi takdirde ağrılar muhakkak tekrarlayacaktır.

 

·         OMURGA PROBLEMLERİ  VEYA KAYMIŞ BİR EKLEMİ YERLEŞTİRMEK İÇİN KAÇ SEANS GEREKMEKTEDİR?

·         Genel olarak ifade edilebilecek bir seans sayısı yoktur.  Bir çok durumda daha ilk seansta kişi kendini çok daha iyi hissetmektedir.  Ancak üç seans muhakkak yapılmakta, bazı durumlarda beş seansa kadar çıkmaktadır.  Kişinin durumu ile doğru orantılı olarak sene içerisinde bir ya da iki kontrol terapisi önerilmektedir.  Eğer skolyoz gibi, MS gibi uzun dönemli hastalıklarda bir çalışma gerekiyorsa, hastanın kendisinin ya da ailesinden birinin terapiyi öğrenerek, ona yardım etmesi daha doğru olacaktır.

 

·         DORN TERAPİ UYGULANIRKEN İLAÇ YA DA BENZERİ BİRŞEY KULLANIYOR MU?

 ·         Hayır.  Dorn Method hiç bir alet kullanılmadan, ilaç ya da ameliyat gerektirmeden, sadece eller ile yapılan bir terapidir.

·        

           DORN TERAPİ SONRASI NE YAPMAM GEREKİYOR ?

·         Müşteriye, terapistin öğrettiği şekilde günlük hayata devam edilecektir.  Ancak terapi sonrası ilk iki gece muhakkak sırtüstü, ayak altına yastık konularak yatmak esas olacaktır.  Terapinin alındığı hafta içerisinde ağır bir spor, ev taşıma, büyük temizlik vs gibi vücudun fazladan yorulacağı bir hareket içinde bulunulmayacaktır.  Terapi sonrası alkol kullanılmamasına, bol su içilmesine ve vücudun yanlış kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

WhatsApp Destek